Bakım çalışması yapılmaktadır.

Ucuz otobüs bileti fiyatları genel anlamda herkes tarafından tercih edilir.

Seyahate çıkacak yolcular her daim hem kaliteli hem de ekonomik koşullar ile yolculuk yapmak isterler. Otobüs bileti fiyatlarının ise neye göre değişkenlik gösterdiği merak edilen bir diğer sorudur. Ucuz otobüs bileti fiyatları genel anlamda herkes tarafından tercih edilir.


Şehirlerarası Otobüs Bileti Fiyatları Neye Göre Belirlenir


Herkesin ucuz otobüs bileti fiyatları konusundaki yaklaşımı aşikârdır. Fakat otobüs bileti fiyatlarının neye göre belirlendiği, buna kimin karar verdiği konusunda bilgi sahibi olan kişi sayısı azdır.

Öncelikle bilgi sahibi olmanız açısından otobüs bileti fiyatlarının şehirlerarası otobüs firmaları tarafından belirlenmediğini bilmenizi isteriz. Her yıl Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı şehirlerarası otobüs bileti fiyatları konusunda çalışma yaparak ve her yolun maliyetini göz önünde bulundurarak bir taban fiyat belirler.

Bu taban fiyat üzerinden şehirlerarası otobüs firmaları ise belirlenen kurallara yönelik kendi fiyatlarını açıklar. Tam olarak rekabet de burada başlar. Çünkü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı sadece taban fiyatların açıklanmasında rol oynar bunun dışında kalan faktörler ya da firmalara ait ucuz otobüs bileti fiyatları konusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı herhangi bir karara varmaz.

Şehirlerarası otobüs bileti fiyatları da yıllık olarak belirlenmez. Genel olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı taban fiyatları hakkında dört aylık periyodlar ile yılda üç kez açıklama yapar ve değişkenlik gösterir. Kimin belirlediğinin yanı sıra nasıl belirlendiği de merak edilen bir başka konudur.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı şehirlerarası otobüs yolculukları için belirli kilometre aralıkları koyar ve gideceğiniz yol mesafesinin uzunluğu ile alakalı olarak fiyat da artış gösterir. Kilometre skalası belirlenirken de hem yolcu hakkını hem de şehirlerarası otobüs firmasının hakkını gözetecek şekilde skalalar ortaya koyar.

Kilometre uzaklıkları minimum 101 ile başlar. İlk skala 101-115 km uzaklığındadır. Bu durum 300 kilometreye kadar küçük aralıklar ile ilerlerken 300 kilometrenin sonrasında her 100 kilometrede bir skala yukarıya çıkar ve fiyat da buna göre artış gösterir. Taban fiyatlar belirlenirken minimum uzaklık 101 kilometre olarak baz alınmış olup maksimum uzaklık ise 2001 kilometre ve üzerinde sona ermiştir.