Bakım çalışması yapılmaktadır.

Manisa otobüs bileti ne kadar sorunuza cevap vermeden önce Manisa’nın güzellikleri hakkında bilgi vermek istedik.

Manisa ili Türkiye’nin Ege topraklarında yer alan, zorunlu olarak olmasa bile mutlaka gezip görülmesi gereken önemli illerimizden bir tanesidir. Manisa otobüs bileti ne kadar sorunuza cevap vermeden önce Manisa’nın güzellikleri hakkında bilgi vermek istedik.

Güzel Manisa Tarihi

Manisa, tarih boyunca hemen hemen her büyük medeniyetin dikkatini çekmiş, güzellikler ve zenginlikler ile dolu bir şehirdir. Geçmişine bakıldığı zaman taş devrine kadar uzandığını görürsünüz. Lidya bölgesi olarak bilinen bölgenin neredeyse tamamı Lidya’dır. Bu bölge içerisinde Sard ya da Sardis olarak bilinen sayısı yirmiyi aşkın antik kent bulunmaktadır.

Osmanlı dönemlerine bakıldığında da Manisa’nın ne kadar büyük önem teşkil ettiği anlaşılır. Manisa sancağı her daim şehzadelerin yani geleceğin padişahlarının ilk görev yeri olmuştur. Şehzadeler, her zaman Manisa bölgesinin yönetiminde sorumlu tutularak idarecilik yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olunurdu.

Manisa içerisinde birçok devlete ait önemli antik yapı barındırmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse,

·         Katakekaumene devletine ait, Kula yakınlarında volkanik patlamalar sonucunda oluşan geniş bir arazi bulunmaktadır. Bunların yanı sıra yontma taş devrinden kalma 15 bin ve 25 bin yıl öncesine dayanan ayak izleri bulunmaktadır.

·         Hititler dönemine ait, o dönemin en önemli eseri “Kybele Kaya Anıtı” yine Manisa şehrinde konumlandırılmıştır.

·         İlk parayı basan devlet olarak bilinen Lidya krallığının başkenti bugün hala Manisa’nın Salihli ilçesinde yer alan Sard kenti olarak bilinir. Bu bölgede Lidyalılardan kalma Tümüllüsler ve kral mezarları bulunmuştur.

·         Roma’ya ait Hristiyanlıktaki en önemli 7 kiliseden 3’ü yine Manisa şehrindedir. Bu kiliseler Sardes, Philadelphia ve Thyateira’dır.

·         Son olarak Osmanlı dönemine ait önemli Türk-Osmanlı eserleri bulunmaktadır.

Tüm bu bilgiler sonrasında herkes Manisa’yı merak etmeye başlıyor. Akıllara gelen ilk soru da Manisa otobüs bileti ne kadar oluyor.

Manisa otobüs bileti ne kadar sorunuza net yanıt verebilmemiz için, sizin hangi şehirden Manisa’ya yolculuk yapacağınızı bilmemiz gerekir. Bu nedenle sizlere net olarak yanıt veremesek de yol göstermek amacı ile internet sitemizi ziyaret ederek bulunduğunuz ili ve Manisa’yı seçtikten sonra karşınıza çıkan seferler aracılığı ile otobüs bilet fiyatları hakkında fikir sahibi olabileceğinizi söyleyebiliriz.